About the Unit Pricing Code
The Unit Pricing Code is a mandatory industry code under the
Competition and Consumer Act 2010
. It sets out the rules for which businesses must display unit prices, where, how, and for what products.
Unit pricing:
shows how much a product costs using a standard unit of measurement
helps consumers compare prices and find the best value for money.
Who needs to follow the code
Grocery retailers selling certain items
Grocery retailers that sell items from
all
the following categories may need to follow the Unit Pricing Code:
bread
breakfast cereal
butter
flour
fresh fruit and vegetables
fresh milk
sugar
other packaged food.
Online businesses
Online businesses that sell items from all the listed categories
must follow the code
.
Physical businesses
Physical businesses are those that offer products and services to customers face to face in a store or office.
Physical businesses that sell items from all the listed categories:
must follow the code
if they have used
more than 1000 square metres
of floor space to sell groceries
can choose to follow the code
if they have used
less than 1000 square metres
of floor space to sell groceries.
This means not all businesses selling grocery items will display unit pricing. Smaller stores or online stores that sell a limited range of grocery items may not display unit pricing. Grocery retailers that follow the code must follow
all
the rules it sets out.
Display of unit prices
Grocery retailers covered by the code must display unit prices in-store, online and in advertising.
Unit prices must:
stand out so they are easily seen
be easy to read
be accurate and clear in meaning
be positioned close to the selling price.
Unit prices must be in dollars and cents, rounded to the nearest cent.
Unit measurements to use
The unit of measurement to use for a unit price depends on:
the type of product
how the product is usually sold.
For example:
fruits, vegetables and meats must either be priced per item or per kilogram if they are usually sold by weight
beverages must be priced per litre
make-up must be priced per item, per 10 grams if sold by weight, or per 10 millilitres if sold by volume.
Read our
guide to unit pricing for grocery retailers
. It includes a full list of unit measurements.
Products that don't require unit pricing
Unit pricing must be shown on all products, unless they are listed in the code as an exemption. In practice, this means most food, drinks, cleaning and personal products must be unit priced.
However, because it wouldn’t make sense to require unit pricing for every type of product, some type of products don’t require unit pricing.
Household goods and appliances
Unit prices don’t need to be shown for:
furniture
manchester
haberdashery
hardware items
books, magazines and stationery
flowers, including fresh, dried and imitation flowers
household appliances
kitchen and bathroom utensils
garden tools, and items for garden or pool maintenance or decoration.
Electrical and other equipment
Unit prices don’t need to be shown for:
computer equipment
audio-visual equipment
telecommunications items or equipment
sports and camping equipment
photography items and equipment
electrical items (except batteries and light bulbs)
optical discs and magnetic storage devices used for computing, sound reproduction or video, whether or not they are pre-loaded with content.
Some food, beverages and personal products
Unit prices don’t need to be shown for:
alcoholic beverages
meals made by retail outlets for customers to eat immediately
clothing, jewellery and other fashion items (except make-up)
cigarettes and other tobacco products, including nicotine replacement products.
Facilities and services
Unit prices don’t need to be shown for:
goods for hire
items in vending machines
items for motor vehicle maintenance or repair
services, and goods supplied as part of providing a service, including mobile phone recharges.
Bundled, grouped and marked down products
Unit prices don’t need to be shown for:
different grocery items sold together or ‘bundled’ for a single price
a range of different items offered for the same price, for example, ‘all lipsticks $5.50’
perishable items marked down when they approach their use by date
products marked down because they or their packaging are damaged
products marked down because they are discontinued.